2023. Március 27.

Együttműködés az MME-vel: nemcsak folytatódik, hanem ki is bővül a tevékenységkör
Cél a környezetvédelem integrálása a vállalat működésébe

5 perc olvasási idő

Szalakóta pár

A Solar City és a Magyar Madártani Egyesület (MME) a tavaly kezdődött együttműködését idén nemhogy folytatja, hanem ki is bővíti. A tavalyi pénzbeli adomány után idén a munkatársak önkéntes munkában is segítik a madárvédelmet. A cég ügyvezetője, Székely András elmondta, hogy ez egy szisztematikus belső fejlesztés is egyben: nemcsak a vállalat társadalmi felelősségvállalása jegyében támogatjuk a civilszervezetet – idén már önkéntes munkát is végezve –, hanem a programot belső fejlesztésre is szeretnék felhasználni. Tehát nem pusztán azért adtunk pénzt az MME-nek, hogy elmondhassuk magunkról, hogy társadalmilag felelősek vagyunk, hanem azért, mert ez egy hosszú út kezdete: túl azon, hogy minden civilnek jól jön a pénzbeli adomány, mi elsősorban az üzleti modellünkhöz és cégünk profiljához illeszkedő, azaz nem imázs idegen szervezet kiválasztásában gondolkodtunk.


A Solar City olyan termékeket és megoldásokat nyújt, amelyek révén jelentős mértékben csökken az adott háztartás karbonlábnyoma, azáltal, hogy energiafelhasználása tiszta energiákkal történik. Azaz termékeink harmóniában vannak a környezettel. Ennek a természeti környezetnek pedig részei többek között a madarak is.

Ez a szempont munkatársainknak kiemelten fontos, hiszen az együttműködés részeként a vállalat munkavállalói tevékeny szerepet kívánnak vállalni az MME-ével történő együttműködésben.

Mint tudományosan már bizonyították, a klímaváltozás elleni küzdelem – a karbonlábnyom csökkentése mellett – másik eleme az ökológiai lábnyom csökkentése, azaz a meglévő állat- és növényvilág védelme.

Ennek keretében társaságunk hosszú távon kívánja támogatni az MME-t, de emellett a vállalat egyéb területein is igyekszik környezetbaráttá válni:

  • irodáinkban re-papír termékeket használunk,
  • okosmérőkkel fogjuk csökkenteni a saját energiafogyasztásunkat,
  • a napelemes rendszer megrendelése esetén már több munkafolyamatot online végzünk, ezzel csökkentve a céges autóhasználatot.
Szalakóta bogárral a csőrében Forrás: MME / Szekeres Levente

A Magyar Madártani Egyesülettel történő együttműködés számunkra ösztönzőként hat abban is, hogy magánemberként, otthon a családtagjainkat is „tereljük” a zöld-gondolkodás irányába.

A szervezettel történő egyeztetés egyébként nagyon egyszerűen zajlott, megkérdeztük, hogy miben tudunk segíteni, így gyorsan kiderült: a szalakóták segítségre szorulnak. Hogy kik is ők? A következőkben bemutatjuk a szalakótákat és azt, hogy mit fogunk csinálni ebben az évben, azért, hogy segítsük a szalakóták védelmét.

A szalakóta csóka nagyságú madár (testhossza: 30-32 cm), szárnyfesztávolsága 66-73 cm. Feje, nyaka, és hasoldala égszínkék, háta gesztenyebarna. Röptében jól látszanak kék és lila szárnyfedői és az ezekkel kontrasztos fekete evezőtollak. A nemek hasonlóak, de költési időszakban a hím kék színe élénkebb, a farkcsík ibolyás színe erősebb, kiterjedtebb.

Öreg hím madár szárnytollai Öreg hím madár szárnytollai (Fotó: Tokody Béla)

Külön öröm, hogy egy ilyen gyönyörű madár védelméért tehetünk. Kell is: a faj ún. természetvédelmi státusza szerint vörös listás besorolású, azaz a védendő fajok közé tartozik. Ennek megfelelően az Unió legtöbb tagországában fokozottan védett faj, vagy annak megfelelő magas természetvédelmi értéket jelző besorolást kapott. A Natura 2000 területek kijelölését meghatározó, ún. „jelölő faj”, jelentősebb költőterületei ezért további védelmet is élveznek. A LIFE projektek szempontjából, magyar javaslat alapján, prioritás faj. Magyarországon, a korábbi drámai állománycsökkenést követően a 2000-es években a szalakóta populációja a folyamatosan végzett gyakorlati természetvédelmi munkának köszönhetően ugyan folyamatosan növekszik, azonban a stabil természetvédelmi helyzet hosszú távú megoldása további intézkedések szükségességét igényli.

Az 1970-es évektől a faj folyamatos visszahúzódása felgyorsult, az 1980-as évekre eltűnt a Dunántúl teljes területéről, csak főként a Duna-Tisza közén maradt meg egy kis állománya, amelyet szakemberek mindössze 400-700 párra becsültek 1995 és 2002 között.

A szalakóta elterjedése Magyarországon térképpel A szalakóta elterjedése Magyarországon

A hazai szalakótavédelem fő célja az, hogy egyrészt a szalakóta-állomány önnfenntartó legyen, tehát a párok nagyobb része természetes odúban költsön és a faj újra széles körben elterjedt költő madárfaj legyen a Dunántúlon. Ez megalapozza a Kelet-Európai szalakóta állomány törzs-populáció jellegét, amely a faj hosszú távú jövőjét jelenti.

2014-ben "A szalakóta védelme a Kárpát-medencében” elnevezésű LIFE projekt (LIFE13 NAT/HU/000081) keretein belül folyt tovább a szalakóta védelmét megalapozó kutatások és gyakorlati beavatkozások sora. Ennek kapcsán nyitotta meg kapuit a Szalakóta Látogatóközpont Sándorfalván a szegedi Fehér-tó mellett. Az ingatlan állami tulajdon, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának kezelésében áll, hosszú távú bérleti szerződéssel használja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád Megyei Helyi Csoportja.

Az évek során jelentős állapotromlás következett be a látógatóközpont egyes részeiben, elemeiben, ezért a Solar City önkéntes munkája elsősorban ezek felújítására fog koncentrálni. De mit is fogunk csinálni?

  • pallósort javítunk
  • odúkat helyezünk ki
  • és ún. inváziós növényeket írtunk.

Hogy ezek, hogy néznek ki és pontosan mi lesz a dolgunk? Ezekről később számolunk be. Addig itt lehet tippelni, hogy hány darab deszkát kell kicserélni a pallósorban 🙂.