2023. Január 18.
5 perc olvasási idő
A tél beálltával valósággá válik az, amiről ősszel még csak élénk beszélgetés, illetve szakmai vita folyt: az első fűtés számlák megérkezésével vélhetően sokan lesznek olyanok, akik újra asztalhoz ülnek, hogy átbeszéljék és gondolják, hogy vajon miként csökkenthető a rezsiszámla. Az energiafelhasználás csökkentése nemcsak azért fontos, hogy kevesebb rezsit fizessünk, hanem azért is, mert ezzel az ország energiafüggetlenedését is segítjük, valamint környezetünket is védjük. Sok helyen olvasni, hogy a legolcsóbb és legtisztább energia a fel nem használt energia: ez kiegészíthető azzal, hogy megújuló energia ugyancsak az egyik legtisztább és idővel a legolcsóbb is lesz.
Az energiahatékonyság elvét a családok saját stratégiaként is alkalmazhatják – ennek aspektusait fogjuk a következőkben bemutatni.
Az energiahatékonyság lényege a hétköznapokban az, hogy kevesebb energia fogyasztása mellett nem nagyon változik az mindennapok során megszokott kényelmünk – ez azt is jelenti, hogy ugyanazt a mennyiségű energiát más vagy kevesebb energiaforrás felhasználásával érjük el.
A magyar ingatlanállomány európai összehasonlításban is gyengén szigetelt. Az Euronews egyik nemrég megjelent cikke szerint Magyarország az uniós átlagnál rosszabbul teljesít szigetelés terén, aminek oka elsősorban az, hogy elöregedett az ingatlanállomány (például a lakóépületek negyede még 1945 előtt épült). Márpedig a szigetelés kulcsfontosságú az energiahatékonyság kérdésében, hiszen hiába akarunk kevesebbet fogyasztani, ha a meglévő hőt sem tartja meg az épület. Átlagban egy családi ház esetében a hő 30-40%-a falakon, 20-30%-a a tetőn, 10-15%-a pedig a padlón keresztül távozik. Ezáltal egy komolyabb beruházás nagyon nagy mértékben segítheti az energiahatékonyság elérését, akár egy nyílászáró cserével, akár egy szigeteléssel. De az ilyen jellegű beruházások közé tartozik a napelemes rendszer is. Ráadásul a szigetelés azon sajnos nem változtat, hogy piaci áron fűt és világít az ember, tehát az energiaárak változásának ugyanúgy ki van téve az adott család, még ha kevesebbet is fogyaszt.
A teljes függetlenedést és önellátást a megújuló energiák, azon belül is a napelemes rendszerek jelenthetik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jól méretezett, a legutóbbi szabályozással kapcsolatos változásoknak megfelelő, minőségi anyagokból épített rendszerrel egy adott ingatlan teljes fűtési-hűtési rendszere átalakítható elektromossá, amelyhez az energiát a tetőre szerelt napelem termeli.
Nagy beruházásról van szó, ám a mérleg két serpenyőjét összehasonlítva több az érv mellette, mint ellene:
Otthonunk zölddé változtatása melletti érvek még azzal is kiegészíthetőek, hogy a tévhitekkel ellentétben egy napelemes rendszer télen is áramot termel, sőt valójában akkor – egységnyi idő alatt – hatékonyabban működik, mint nyáron. Érdemes azt is átgondolni, hogy a közbeszédet szintén uraló infláció és amiatti rettegés közepette ma egy napelemes rendszer olcsóbb, mint majd 2 év múlva lesz. Tehát az idő nemcsak a saját megtermelt energia hasznosítása, de az árak szempontjából is fontos tényező, ezért mielőbb érdemes belevágni. Egy napelemes rendszer telepítése azonban sok olyan kérdést felvet, amit érdemes szakemberekkel is megtárgyalni: keressen olyan napelemes céget, amely régóta működik és referenciákkal rendelkezik, és amely előre tud árat is mondani. Minden család életében jelentős beruházást jelent a napelem, ezért keressen megbízható céget, amely megbízható rendszert is fog szállítani.
Az MFB 0%-os kamatmentes hitelprogram 2020. november 5-én MEGSZŰNT!
2021-ben ÚJ pályázati, támogatási lehetőségekkel tudja megvalósítani napelemes rendszerét, melynek részleteiről itt olvashat: